we make markets. worldwide.

Reportáž z Techtextilu 2013

5. - 7. května proběhl ve Frankfurtu nad Mohanem mezinárodní veletrh technických a netkaných textilií

Vyspělé textilie a technologie jsou na vzestupu a hrají klíčovou roli. Přesvědčil o tom mezinárodní veletrh Techtextil, který se konal od 11. do 13.6. ve Frankfurtu nad Mohanem.

 

S technickými textiliemi se potkáváme denně. Vylepšují život, který je díky nim komfortnější, jejich kvalitu oceníme doma, při sportu, na cestách, pracuje s nimi moderní medicína. Uplatňují se stejně dobře v těžkém průmyslu, jako ve stavebnictví, architektuře, při zpracování odpadů, či v zemědělství. Používají je záchranáři i policie, skrytě uvnitř automobilů zvyšují naši bezpečnost. Přes 1300 vystavovatelů představilo v rámci veletrhu Techtextil nabídku od vláken až po výrobní technologie a IT procesy. Hlavním trendem byly špičkové high-tech technologie, či nano sféra, protipólem objevování zapomenutých přírodních materiálů a jejich zapojení do moderních procesů.

 

Česká účast se povedla

 

Největší zastoupení měli tradičně domácí vystavovatelé. Z České republiky jich přijelo celkem třicet šest, což je přibližně stejný počet jako z Velké Británie, Švýcarska, nebo Španělska.

Společnost Lannex zaujala novinkou – ve tmě svítícími lany z polypropylenu, určenými nejenom jachtařům a horolezcům. Zelenou barvu brzy doplní i další odstíny. Ecotextil přivezl netkané textilie vyžívané jako sorbenty chemikálií a olejů při likvidaci ekologických havárií, Juta nové umělé sportovní povrchy i trávníky dokonale imitující originál. Gumotex vyrábí pohodlné matrace, ale výrobky dobře znají také záchranáři (čluny, nafukovací, či dekontaminační stany a sprchy). Spolu se švýcarskou firmou Gumotex vyvinul speciální úprava textilu, která si poradí s mikroorganizmy, vodou i savým hmyzem. Výrobce Svitap má portfolio technických textilií pro řadu oborů, zajímavou novinkou je tkaná příze z konopí. Textilie z ní jsou antibakteriální, chléb v utěrce vydrží 2x déle, o výhodách stélky do bot nemluvě.

 

Mimořádné nápady se cení!

 

S veletrhem Techtextil souběžně probíhal už podruhé veletrh vyspělých technologií, textilních strojů a IT procesů Texprocess. "Spojení dvou akcí se vyplatilo a potvrdila to absolutně i čísla. Rozšířeného veletrhu se zúčastnilo přes 1500 vystavovatelů a novinky si přišlo prohlédnout okolo 36 000 návštěvníků," uvádí Detlef Braun, obchodní ředitel Messe Frankfurt. Soutěžní přehlídkou vyspělých materiálů byl doprovodný Avantex Innovation Prize. Z více jak 80 projektů odborníci vybrali sedm. V kategorii "nové aplikace" se umístil praktický „Refresh“– textilní nepropustný vak, který umožní transport velkých objemů čisté vody. Projekt vznikl ve spolupráci italského technického institutu AIMPLAS, řecké firmy Spanopoulos Brothers a české společnosti Safibra. Porota ocenila také v Německu vyvinutou textilní membránu s konstrukcí inspirující se kožešinou polárních medvědů, která dokonale reguluje teplotu. Další novinkou byl například svítivý textil se zabudovanými LED diodami, nebo tkaná kompostovatelná textilie Ökolys chránící půdu.

Studenti mohli předvést své práce už ve dvanáctém kole soutěže „Textile Structures for New Building 2013“. Jednu z hlavních cen v kategorii Makro architektura získal absolvent Fakulty architektury ČVUT Praha Pavel Borůvka. Porotě se líbil experimentální projekt vyhlídkové věže z textilních membránových plachet, který by pozměnil rušnou oblast u nájezdu na Nuselský most v Praze.

 

více na www.techtextil.com, www.techprocess.com

Toolbar-Navigation