we make markets. worldwide.

Trendy veletrhu Heimtextil 2018

Doprovodný program veletrhu Heimtextil (9.–12. ledna 2018) poskytne návštěvníkům přehled a cenné informace o nejnovějším vývoji na trhu i množství nápadů a inspirace. Vedle komentovaných prohlídek či praktických workshopů je každoročně vyhledávanou událostí také přehlídka s názvem „Theme Park“, v rámci které budou představeny trendy pro sezonu 2018/2019 – tentokrát s mottem „The Future is Urban“.

Flexible Space / Flexibilní prostor

Tento trend životního stylu nabízí řešení pro obyvatele velkých měst, kteří stále častěji žijí jako moderní nomádi ve stále zmenšujících se bytech. Designéři, architekti a urbanisté se k této výzvě postavili velmi vynalézavě a optimalizují dostupný životní prostor za pomoci konvertibilního a adaptabilního designu

 

Healthy Space / Zdravý prostor

Lidé si již dlouhou dobu uvědomují, že jejich pracovní, domácí, učební i odpočinkové prostředí má velký vliv na duševní i fyzickou pohodu. Designéři, architekti a vědci zabývající se materiály se v současnosti velmi intenzivně soustřeďují na hledání inovativního designu, jež by podpořil lidské zdraví, pocit spokojenosti, schopnost soustředění a produktivitu. Zdravý prostor dostává na celém světě zelenou – počínaje vnitřní zelení a větším důrazem na celkovou pohodu konče.

 

Re-Made Space / Recyklovaný prostor

Dalším fenoménem rostoucí urbanizace lidstva je množství odpadu. Poprvé v historii roste objem vyprodukovaného dopadu ve městech rychleji, než urbanizace. Abychom mohli úspěšně proti narůstajícímu objemu odpadu bojovat, města musí pochopit, že v budoucnosti bude nutné postavit odpad na roveň zdrojům. Takto se odpad stane východiskem pro novou disciplínu ve světě designu.

 

Maker Space / Udělej si sám

Popularita tvoření a věcí, které si člověk dokáže udělat víceméně sám, způsobila ve světě výrobců interiérového vybavení revoluci. Tento trend má potenciál změnit od základů výrobu, a to především díky rozšíření digitálních výrobních procesů. Různé návody, informace z otevřených zdrojů a design snadno přístupný z webu umožnují lidem vytvořit si své vlastní personalizované výrobky, ať jsou kdekoli.

Odborníci zabývající se problematikou trendů se zamysleli i nad pěti dalšími doplňujícími trendy, jež naznačují, jaké budou v nadcházející sezoně 2018/19 nejvíce trendy barvy, materiály a design. 

 

Relax – Recharge / Relaxace a energie

Je dobře známo, že barvy ovlivňují náladu a pocity. I když jsme si léta mysleli opak, modrá barva je stimulující a červená naopak uklidňující. Relax/Recharge je transformativní přístup k designu, jenž využívá moci barev k znovunastolení energetické rovnováhy života ve městě, který někdy trpí přemírou stimulantů. Stěny, podlahy a nábytek jsou doslova zaplaveny barvami.

 

Perfect Imperfection / Perfektní nedokonalost

Indigo, jedno z nejstarších barviv na světě, je v současné době mezi designéry populární a využívá jej mnoho značek. Zdá se, že svět znovuobjevuje barvení indigem, a že jeho určité nevýhody a nepřeberné množství odstínů začínají být spíše výhodou, než překážkou.  Na základě japonské filosofie Wabi-Sabi (“přijetí nedokonalosti”) nyní materiály a výrobky mohou hrdě nést známky výrobního procesu. Stopy po barvení a švy se již nemusejí skrývat, ba naopak, jsou vítány jako poetický důkaz kreativního výrobního postupu.

 

Soft Minimal / Jemný minimalismus

Výrobky pro život ve městě mají být multifunkční a přizpůsobivé. Soft Minimal se zaměřuje na interiérový design a produkty, jež nás osloví svou funkčností a schopností vydržet léta používání. Příjemné materiály – vlna, plsť, len a buklé příze – dodají minimalistickému bytu osobitost a teplo. Umírněná barevná paleta tlumených pastelových barev neutrálních odstínů doplněná matnou černí zaručují nadčasovou eleganci.

 

Adapt + Assemble / Přizpůsob a sestav

Výrobky jsou osvobozeny od všech přebytečných ozdůbek, vzory oslovují geometrickými a variabilními tvary a materiály, které jsou ideální pro balení a přepravu – cestování a stěhování nebylo nikdy snadnější. Použité textilní techniky jsou jednoduché a spolehlivé. Průmyslové materiály jsou přizpůsobeny pro domácí použití a jasné základní barvy zajišťují hravý vzhled.

 

Urban Oasis / Oáza ve městě

Návrháři přeměňují interiéry v zelené oázy a využívají tak přírodu k dosažení intenzivnějšího pocitu pohody. Zelená je považována za nejvíce oku lahodící barvu. Designéři proto využívají svěží zelené odstíny k osvěžení těla i duše. Tmavá lesní zeleň a šalvějový odstín se mísí s matně růžovou. Textury, které napodobují přírodu, přinášejí plný a měkký pocit. 

Toolbar-Navigation